SI Plus

Európska komisia (EK) schválila nový  Program Slovensko a reformu eurofondov pre programové obdobie 2021-2027. Slovensko tak patrí medzi prvých šesť krajín EÚ, ktoré majú kompletne schválené programovanie nového eurofondového obdobia. Z nových eurofondov budeme môcť čerpať takmer 13 miliárd eur, pričom investície budú smerovať na zlepšenie života ľudí v regiónoch, energetickú bezpečnosť, digitalizáciu i na zelené riešenia.

Za týmto výsledkom stojí dvojročná tvrdá práca na veľkej reforme eurofondov a náročných rokovaní s EK. Vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová ho označila za veľký úspech a zároveň šancu na posun Slovenska vpred. „Veľmi ma teší úspech, ktorý sme dosiahli s novým Programom Slovensko a reformou eurofondov. V Európskej únii sme medzi prvými šiestimi krajinami, ktoré majú kompletne schválené celé programovanie na nové eurofondové obdobie. Už o niekoľko týždňov tak budeme môcť vyhlásiť z nových eurofondov prvé výzvy,“ uviedla.

Investičné priority Programu Slovensko

  • Konkurencieschopnejšie a inteligentnejšie Slovensko: 1,9 miliardy eur
  • Zelenšie Slovensko: 4,2 miliardy eur
  • Prepojenejšie Slovensko: 2 miliardy eur
  • Sociálnejšie a inkluzívnejšie Slovensko: 3,3 miliardy eur
  • Európa bližšie k občanom: 400 miliónov eur
  • Fond na spravodlivú transformáciu: 441 miliónov eur
  • Technická pomoc: 410 miliónov eur

Vicepremiérka Remišová predstavila Program Slovensko 24. novembra 2022 v Prešove na konferencii s názvom Tvoríme lepšie Slovensko. Tejto konferencie sa zúčastnili aj komisári Európskej komisie Elisa Ferreira a Nicolas Schmit, členovia slovenskej vlády, zástupcovia samospráv a ďalší hostia.

Celé znenie dokumentu Program Slovensko 2021-2027 nájdete na nižšie uvedenom odkaze.

https://www.partnerskadohoda.gov.sk/program-slovensko-2021-2027-schvaleny-europskou-komisiou-dna-23112022/

Zdroj: partnerskadohoda.gov.sk, EURACTIV.sk